Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Nedir?

İnsan vücudunda el bileğini geriye doğru çeken kasların başlangıç noktası, lateral epikondil olarak bilinen bölgedir. Tıbbi adı lateral epikondilit olan tenisçi dirseği, tekrarlayan zorlanmalar nedeniyle bu bölgedeki kas kemik bileşkesinde meydana gelen ufak yırtıklar ve dejenerasyon sonucunda oluşur. El ve el bileğinin aşırı kullanılması, ön kol kaslarının gerilmesine neden olur ve bu durumda tenisçi dirseği kendini gösterir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseğinin en önemli bulgusu, dirseğin dış tarafında ağrı meydana gelmesidir. Bu ağrı, dirseğin dış kenarındaki kemik çıkıntı üzerinde bulunur ve ön kola doğru yayılır. Örneğin, ağır bir çaydanlık veya bir sürahi kaldırırken bu ağrıyı dirseğinizde hissedebilirsiniz. Bunun haricinde, görülebilecek tenisçi dirseği belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:
• Dirseğin dış kenarında hassasiyet ve ağrı,
• Ağır bir eşya kaldırıldığında dirseğinizin ağrıması,
• El ve bilek kaldırılırken veya gerilirken ağrı meydana gelmesi,
• Bir obje tuttuğunuzda, elinizi yumruk şeklinde sıktığınızda veya kapı kolu çevirdiğinizde ağrı olması.
Tenisçi dirseği söz konusu olduğunda ağrı oldukça yaygın olarak görülür. El bileğini dirence karşı geriye doğru kaldırdığınız takdirde, bu ağrının şiddeti giderek artar. Önceleri düşük şiddetli olan bu ağrı, zorlayıcı hareketleri devam ettirdiğiniz sürece şiddetlenir. Ağrı ile beraber kol kaslarında da kuvvetsizlik meydana gelebilir.

Tenisçi Dirseği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hasta bütüncül bir yaklaşımla muayene edildikten sonra nöralterapi, kişiye özel egzersiz programları ile ameliyatsız tedavisi mümkündür.