KARPAL TÜNEL SENDROMU
Karpal Tünel Sendromu bilek bölgesinde ele giden tendonlar (kiriş) ve sinirin (median sinir) olduğu boşlukta çeşitli nedenlerle basınç artması sonucu sinirin bası altında kalmasına bağlı gelişen bir hastalıktır. Sinirin bası altında kalması sonucu sinir iletimi bozulur ve sinirin beslediği alanlar olan ilk 3 parmakta uyuşukluk ve bazen adale güçsüzlüğü ortaya çıkar. El ve kolu ilgilendiren en sık görülen nöropati sebebidir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?
Karpal tünel sendromunda meydana gelen belirtiler, bu hastalıktan etkilenen median sinirinin normal işlevleri ile doğrudan bağlantılıdır. Elin belli bir bölümünün hareketi ve duyusu ile alakalı görevleri üstlenen bu sinirin olası bir baskı altında kalma sonucunda, hastada birtakım bulgular ve belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirti ve bulguları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

İşaret, orta ve başparmağı kapsayan ağrı, karıncalanma ve uyuşma hissi
El bileğinden başlayan ve yavaş yavaş kola doğru yayılım gösteren ısı ve ağrı artışı
Gece uykudan uyandıran bilek ağrısı
El kaslarında güçsüzlük
Karpal tünel sendromunda meydana gelen belirtiler, çoğunlukla zaman içerisinde yavaşça gelişmeye eğilimlidir. Karıncalanma ve uyuşma şikayetinin serçe parmağı etkileyip etkilemediği önemli bir bulgudur. Diğer parmaklarda ise uyuşukluk hissine ek olarak elektriklenme hissi de ara ara ortaya çıkabilir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU TEDAVİSİ
Ameliyatsız tedavisi mümkündür. Hasta bütüncül bir yaklaşım ile detaylı muayene edildikten sonra Tedavisinde egzersiz, fizik tedavi yöntemleri, osteopati, manuel terapi, eklem içi enjeksiyonlar, nöralterapi ve özellikle de nedene yönelik tedavi yapılmaktadır.