Aşil Tendiniti Nedir?
Aşil tendiniti, ayak bileğinin arkasında bulunan ve baldır kaslarınızı topuk kemiğine bağlayan güçlü bir lifli kordon olan aşil tendonunun iltihaplanması ve tahrişine denilmektedir. Bazı aktiviteler, özellikle ara sıra spor aktivitelerine katılan orta yaşlı kişilerin aşil tendonu yaralanması riski daha yüksektir.

Aşil Tendiniti Belirtileri Nelerdir?
• Egzersiz ve koşmadan sonra, gittikçe kötüleşen ağrı,
• Sabahları aşil tendonu boyunca hissedilen ağrı ve sertlik
• Aşırı aktivite sonrasında tendonun tutunduğu bölgede ağrı ve hassasiyet artışı
Aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerin üzerindeki noktada sabah hassasiyeti
Kasın kullanılmasıyla tendon ısınırken, genel olarak sertliğin azalması,
• Tendonda kalınlaşma ve şişlik

Aşil tendiniti neden oluşur?
Aşil tendinitine neden olan özellikli bir yaralanma yoktur. Düztabanlık (pes planus) veya ayak kavsinin yüksek olması (pes kavus), fazla kilolu olmak, hızlı kilo alma, uzun sure ayakta kalma, uygunsuz ayakkabı kullanma, uygunsuz antrenman tendinit oluşumuna neden olabilecek risk faktörleri arasındadır. Aşil tendonunun topuk kemiğine (kalkaneus) yapışma yerinde oluşan kemik çıkıntıları da tendonda iritasyona yol açıp, şikayetlere neden olabilir

Aşil Tendonu Kopar Mı?
Aşil tendonu yaşın ilerlemeleri ile birlikte veya kullanım azlığına bağlı olarak zayıflayabilir. Bu durumda sakatlanma ve yırtılmalara karşı korunmasız hale gelir. Bazı hastalıklar (örneğin artrit ve diyabet) ve ilaçlar (örneğin kortikosteroitler ve bazı antibiyotikler) de yırtılma riskini yükseltebilir.
Yırtılma en yaygın olarak orta yaş sporcu erkeklerde (örneğin basketbol gibi zorlu spor yapan hafta sonu savaşçılarında) görülür. Sakatlanma genellikle birçok kez zıplama, dönme ve koşma gerektiren eğlence amaçlı spor vakitlerinde meydana gelmektedir. Genellikle bunlar tenis, basketbol ve badminton gibi oyunlardır.

Aşil tendiniti tedavi
Hasta bütüncül ve nedene yönelik yaklaşım ile detaylı muayane edildikten sonra kişiye özel egzersiz programları, enjeksiyon, nöralterapi, ile tedavisi mümkündür.